Zo Slovenska na Veľkej pardubickej steeplechase
28. 2. 2009
Zo Slovenska na veľkej pardubickej steeplechase
Karel Holoubek - Langraf II
Po niekoľkoročnej stagnácii sa prekážkovým dostihom začalo v bratislavskom Starom háji opäť dariť. Na stíploch i prútenkách štartuje vždy slušný počet koní, pričom aktéri už nie sú (tak ako to bolo ešte nedávno) len z českých stajní, ale čoraz častejšie a aj vo väčšom počte z domáceho tréningu.
Prekážkové dostihy mali na Slovensku veľkú popularitu už v druhej polovici 19. storočia. Podľa historických záznamov sa stíple a prútenky bežali už na jarnom mítingu 28. - 30. apríla 1865 v Bratislave - hurdel-Race (2400m, 150 zlatých dukátov), Preis der Stadt Pressburg (st. ch. na 4000m, 150 zlatých dukátov) a Kaiserische Steeple Chase (4000m, 200 zlatých dukátov), ktorú vyhral polokrvný valach Čingér v sedel s grófom Rudolfom Erdodym.
V 19. storočí si rýchlo prestížnu povesť získala Veľká pardubicá steeplechase (založená v roku 1874). Zalistovali sme v historických prame§äoch a zistili, že majitelia žrebčínov a dostihových stajní z územia Slovenska tieto dostihy viac menej ignorovali. V roku 1920 sa v Pardubiciach bežala prvá povojnová Veľká pardubická steeplechase, na ktorú smoleneický gróf Pálffy prihlásil svojho 11-ročného ryšavého valacha Jonathana (Con Amore - Aležbeta). Zverenec trénera Jaroslava Zoubeka v sedle s Karlom Kozlíkom síce absolvovali celú trať a došiel do cieľa na prvom mieste, ale pre údajné prekročenie časového limitu ho diskvalifikovali a víťaza Veľkej v tom roku nevyhlásili.
Väčší záujem o štarty na Veľkej prejavili majitelia slovenských stajní až po 2. svetovej vojne, pričom na prvého víťaza si museli počkať až do roku 1955, kedy na nej tirumfoval reprezentant Štátneho žrebčína Topoľčianky 7-ročný ryšiak 19ú51 Furioso XIV (Furioso XIV-119 Selecta) v sedle s Jozefom Čajdom.
ŠTARTY KONí SLOVENSKÝCH MAJITEĽOV NA VEĽKEJ PARDUBICKEJ STEEPLECHASE 1947 - 1996
(meno, vek a farba koňa, umiesnenia, meno jazdca, názov stajne)
1947
495 SHAGYA VII, 6 b pol (9.) - am. P. Kováč (Štátny žrebčín Topoľčianky)
RAMES, 4 hd pol. (0 - pád) - am. F. Hrúzik (Štátny žrebčín Topľčianky)
1948
495 SHAGYA VII, 7 b pol. (4.)- am. P. Kováč (Štátny žrebčín Topľčianky)
1951
ATOM II st. tmhd. val. pol (5)- am. J. Kostka (Sokol Kúpele Piešťany)
1952
ATOM II st. tmhd. val (0 - pád) - am J. Kostka (Sokol Kúpele Piešťany)
NEMEN 6 hd. val. (0 - 2x padol, vybočil)- J. Chmela (ČSSS Hubice)
1953
VAR st. hd. val. pol (2.)- am. S. Ruda (PDA Tranava)
GAVRAN 8 vr. (0 - pad)- am P. Kováč (Štátny žrebčín Topľčianky)
AMI 12 hd. val. pol. (0 - pád)- am. A Rada (PDA Trnava)
1954
VENUŠE 7. vr. (0 - vybočial, padla) - K. Stiburek (Štátny majetok Hubice)
1955
19/51 FURIOSO XIV 7 r pol. (1.) - am. J. Čajda (Štátny žrebčín Topľčianky)
VANDAL st. b val. pol (9.)- am. J. Cibere (HC Šamorín)
GEJŠA 8 ra (0- padla)- am. A. Duran (Štátny žrebčín Topľčianky)
TIP 6 tmhd (0 - 2x padol)-am. K. Stiburek (Štátny majetok Hubice)
1956
427 ADBRITUS 7 r pol. (9.)- am. J. Porubský (Štátny žrebčín Topľčianky)
GEJŠA 8 ra (0- padla)- am. A. Duran (Štátny žrebčín Topľčianky)
375 FURIOSO XIV 6 hd pol (0- padol)-am. J. Petrík (Štátny žrebčín Topľčianky)
1957
135 NAPOLI 6 ra pol (8.)- am. A. Duran (Štátny žrebčín Topľčianky)
ADEN 6 hd (0- padol)- am. M. Smaženka (JRD Družba Holíč)
BELVEDER 7 hd (0-2x padol)-am. V. Kolárik (Štátny majetok Hubice)
23 KORZIČAN b val. pol. (0 - padol)- am. J. Čajda (Štátny žrebčín Topľčianky)
1958
LIPTOV 6 r (2.)- K Stiburek (Štátny majetok Hubice)
VEVäDZA 8 tmhda (4.)- am V Kolárik (Štátny majetok Hubice)
ACEL 9 hd (0 - padol) - am. J Haspra (Štátny žrebčín Topoľčianky)
1959
CORA 7 tmhda (3)- am. I. Rpant (JRD Družba Holíč)
NEMEZIA 6 ra pol. (7) - am. M. Šnirc (Štátny majetok Hubice)
LIMBORA 7 hda (0 - odoprela skočiť)- am. J Krotký (Štátny žrebčín Topoľčianky)
LIPTOV 8 r (0 - padol)- am. M. Šnirc (Štátny majetok Hubice)
1960
BYSTRÁ 7 vra (7.) . am. I. Rapant (JRD Družba Holíč)
LIMBORA 7 hda (0 - odporela skočiť) - am. J. Krotký (Štátny žrebčín Topoľčianky)
1961
DIV 6 r val. pol. (5.)- J. Novák (ŠPÚ Šamorín)
NEVäDZA 11 tmhda (0 - 2x padla, vybočila)- F. Lengyel (Štátny majetok Hubice)
1962
KOLAR 9 tmhd (0 - padol) - am. A. Riška (ŠPÚ Motešice)
1963
DIV 8 r val. pol (4.) - am. J. Benko (ŠPÚ Šamorín)
JAVOR II 11 tmhd val. (0 - padol)- am. I. Rapant (JRD Družba Holíč)
1964
DIV 9 r val. pol. (0 - pdol) - am. J. Benko (ŠPÚ Šamorín)
1965
KOREC 6 tmhd val. (0 -odoprel skočiť)- am. O. Suchovský (ŠPÚ Motešice)
1966
NESTOR 7 hd val. (1.)- am. T. Kňazík (ŠPÚ Prešov)
KOREC 7 tmhd val (0 - vybočil a padol) - am. O. SUchovský (ŠPÚ Motešice)
METAN 6 hd val. (0 - padol) - am. P. Brúder (ŠPÚ Šamorín)
KORÝŠ 9 hd (0 - padol)- F. Venhoda (ŠPÚ Šamorín)
1967
NESTOR 8 hd val. (3.)- am. T. Kňazík (ŠPÚ Prešov)
KOSTRAVA 6 hda (4.)- am. O. Suchovský (JRD Družba Holíč)
MAGNÁT 9 tmhd (0 - odprel skočiť) - am. B. Boor (Slávia SVŠT Bratislava)
KOREC 8 tmhd val (0 -odporel skočiť)- am. A. Riška (ŠpÚ Motešice)
LUKAVA 8 b (0 - padla)- ašp. L. Israel (ŠPÚ Motešice)
1969
MOHYLA 10 hda (2.)- A. Peťko (PÚ Motešice)
GAVORA 11 č hda pol. (3.)- am. P. Brúder (Štátny majetok Rajec)
KOSTRAVA 7 hda (4.)- O. Suchovský (JO Družba Holíč)
LUKAVA 9 b (6.) - L. Israel (PÚ Motešice)
1970
LUKAVA 10 b (2.) - A. Riška (PÚ Motešice)
KOSTRAVA 8 hda (3.) - O. Suchovský (JO Družba Holíč)
MORÁK 7 hd (5.) - J. Hellinger (Slávia JRD Šurany)
GAVORA 12 č hda pol. (8.)- am. P Brúder (Štátny majetok Rajec)
HRONEC 7 hd val. (13.) - am. P. Varvažovský (PP Šamorín)
PERÁN 12 hd val. pol (0 - 2x padol) - A. Taraba (PP. Šamorín)
MADAME 8 hda (0 - padla) - J. Chytka (PÚ Motešice)
1971
LUKAVA 11 b (7.) - A. Peťko (PÚ Motešice)
ALEXANDRA 7 tmhda pol. (8.) - J. Kasal (PÚ Motešice)
NESTOR 12 hd val. (9.) - T. Kňazík (PÚ Motešice)
KOSTRAVA 10 hda (0- padla) - O. Suchovský (JO Družba Holíč)
MORÁK 8 hd val (0 - padol) - J. Hellinger (Slávia JRD Šurany)
1972
LUKAVA 11 b (8.)- am. J. Nová (PÚ Motešice)
HRONEC 9 hd val. (0 - padol) - Š. Vokalík (PP Šamorín)
ALEXANDRA 8 tmhda pol. (0 - zrazená a neskôr padla) - A. Riška (PÚ Motešice)
1973
HRONC 10 hd val. (0- padol) J. Kasal ( PÚ Motešice)
SANDRA II 6 ra pol. (0 - padla) - J. Hudec (PÚ Motešice)
1975
BLEDAX 10 hd val. (0 - padol) J. Kasal (PÚ Motešice)
SANDRA II 6 ra pol. (0 - padla) - J. Hudec ( PÚ Motešice)
1976
SZFÉRA 11 ra (0 - padla) - O. SUchovský (Slávia JRD Šurany)
BLEDAX 11 hd val. (0 padol) - J. Kasala ( PÚ Motešice)
1977
GOLUB 7 r (0 - pdol) - R. Petrlík (PP Šamorín)
ANILIN 9 r (0 - padol) - M. Hollý (Školský majetok Šaľa)
1978
LANCASTER 6 r (1.) - J. Kasal (PP Šamorín)
HBR 8 hd val. (0 - padol) - S. Matulík (JO Družba Holíč)
ANILIN 10 r (0 - padol) - J. Bartoněk (Školský majetok Šaľa)
1979
LANCASTER 7 r (3.) - J. Kasal (PP Šamorín
ANILIN 11 r (0 - padol) - J Matejdeš (Školský mejtok Šaľa)
SABENA 8 tmhda (0 - padla) - J. Bartoněk (PP Tpoľčianky)
1980
LANCASTER 8 r (2.) - J. Kasal (PP Šamorín)
LIMINA 6 tmhda (0 - padla) - J. Puspoky (PP Motešice)
1981
LANCASTER 9 r (0 - padol) - J. Hurt (PP Šamorín)
KLOTILD 6 hda (0 - padla) - O. Suchovský (Koopera Levice)
1982
KLOTILD 7 hda (0 - padla) - K. Vít (Koopera Levice)
HANAČKA 7 hda (0 - padla) - J. Kasal (PP Topo+čianky)
ČAHUŇA 6 hda (0 - padla) - J. Blábolil (PP Motešice)
1983
KLOTILD 8 hda ( 0 - zadržaná) - J. Puspoky (Koopera Leice)
1984
BLISTR 7 hd val. (0 - padol) - V. Juhász (TJ Agroturist Stupava)
1986
ESKADRA 6 hda (0 - stratila jazdca) - M. Zajíček (JRD Senica)
1988
MEDAILON (3. miesto)- Štefan Kadvan (PP Šamorín)
1989
QUIRI8NUS 7 hd val (0 - padol) - J. Brečka (JRD Borský Mikuláš)
ČABRAK 9 tmhd val. (0 - padol) - J. Havlíček (PP Motešice)
MEDAILON 10 hd val. (0 - stratil jazdca) - Š. Kadvan (PP Šamorín)
1990
LIBENTÍNA 8 hda (1.) - K. Zajko (PP Motešice)
DISCO 6 hd (0 - padol) - J. Paulina (PZN Levice)
MAREK 9 hd val. (0 - padol)- M: Kantek (Slovovsivo Holíč)
1991
CORTÉZ 12 hd val (3.) - J. Havlíčke (Tkovia- D-Levice)
DISCO 7 hda (0 - padol) - am. M. Armytage (Poľnonákup Levice)
PIRANA 7 hda (0 - odoprela skočiť) - J. Bartoněk (PD Topoľčianky)
1992
QURINUS 10 val. (1.) - J. Brečka (PD Senica)
RHODÉ 8 hda (3.) - am. J. Kovanda (Poľnonákup Levice)
CORTÉZ st. hd val. (0 - padol) - am. M. Armytage (Tekovia - D- Levice)
VÁH 6 b (0 - padol) - V. Snitkovskij (Žrebčín Motešice)
1993
VERAMON 6 r val. (0 - padol) - J. Zdobina (Poľnonákup Levice)
1994
TRENČAN 6 hd (6.) - J. Piruch (PD Trenčín-Soblahov)
RHODÉ 10 hda (10.) - K. Zajko (Poľnonákup Levice)
1995
RHOÉ 11 hda (5.) - Z. Matysík (Poľnonákup Levice)
QUIRINUS st. hd val. (7.) - D. Andrés (PD Dojč)
1996
BALÚ 9 hd (6.) - Z. Matysík (Poľnonákup Levice)
VOVES 6 r val. (7.) - P. Prudek (Ing. Oršuliak-Bratislava)
Zdroj: časopis Jazdectvo a dostihy
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.