Choď na obsah Choď na menu
 


DNES BY SA DOŽIL 100.ROKOV JURAJ VOJENČIAK MISIONÁR NA OSTROVE FLORES,OSOBNOSŤ KTORÁ CHODIEVALA AJ NA ŠTIAVNICKO

18. 10. 2021
-Páter Juraj Vojenčiak bol misionár v Indonézii, kde pracoval 42.rokov a po návrate na Slovensko v roku 1992,často navštevoval aj kraj Štiavnických vrchov, najmä dedinku Beluj, kde mal sestru Elenu Machavovú.Netere pátra Vojenčiaka sú Anna Štetinová a Janka Schillerová. Filiálka Beluj patrí do farnosti Svätý Anton, kde vo farskom kostole Sv.Antona pustovníka v 90.rokoch 20.storočia slúžil sväté omše aj na Beluji a rozprával o živote na misiách, o tamojších ľuďoch.
Juraj Vojenčiak sa narodil 19. októbra 1921 v Detvianskej Hute. Bolo ich 12 súrodencov. Šesť bratov a šesť sestier. Jeho začiatky v reholi boli v Misijnom dome Božského Srdca vo Vidinej, kam ho z Hriňovej, z lazov Bratkovice, priviedla v roku 1936 jeho zbožná matka. Večné sľuby zložil roku 1948 a za kňaza ho vysvätili o rok neskôr. Po vojne odišiel do Ríma, kde dokončil svoje teologické štúdiá a bol vysvätený.
Misijné určenie dostal spolu s ďalšou skupinou slovenských misionárov pre Indonéziu. V rokoch 1950 až 1992 tam pracoval ako misionár na ostrove Flores.
 
Pri organizovaní práce sa opieral o skúsenosti starších misionárov, ale zavádzal aj novoty. Otvoril viacerých škôl. Z detí, ktoré do nich prijímal, nebolo ani jedno pokrstené; až po dvoch rokoch mali také náboženské vedomosti, že ich mohol všetky pokrstiť. Zo starších chovancov si postupne vychovával domorodých katechétov, ktorí potom sami vyučovali po dedinách náboženstvo.
Pre roľníkov organizoval kurzy z poľnohospodárstva, zaobstarával semená, nástroje a náradie na stavbu domov. Založil materskú školu, 56 základných škôl, dve stredné školy, gymnázium, hospodársku školu, dievčenskú školu, stolársku a murársku učňovskú školu, z ktorej vyšlo 360 majstrov, ktorých vybavil aj potrebným pracovným náradím. Pritom nezabúdal ani na stavbu cirkevných objektov.
 
Postavil desiatky kaplniek, dva farské kostoly, trinástich železobetónových kostolíkov. Vyšiel s iniciatívou na postavenie seminára na výchovu domorodého kňazstva. Financie získal od dobrodincov v zahraničí, najmä od Slovákov v Amerike. V apríli 1987 sa začalo stavať a v auguste už bola posviacka Seminára Jána Pavla II. v Labuan Bajo. Za pôsobenia na ostrove Flores pokrstil 30-tisíc ľudí, z toho 20-tisíc detí. Zosobášil približne 3600 novomanželov.
 
Do manggarajskej reči preložil perikopy(výňatok z biblie čítaní pri omši) na nedele a sviatky. Počas veľkého hladu r. 1978 zaobstaral asi 150 ton ryže a kukurice pre hladujúce obyvateľstvo. Okrem toho dal vyhĺbiť asi pätnástich studní. V r. 1968 ho zvolili za správcu novoutvorenej oblasti Ruteng. Úrad vykonával dve volebné obdobia, každé trvalo tri roky. Potom sa vrátil do pastorácie, kde musel čeliť šíreniu islamu na ostrove. 
Po návrate na Slovensko, sa ujal vedenia Pápežských misijných diel. S obdivuhodným nadšením a húževnatosťou kládol nové základy tejto inštitúcie na Slovensku. Pracoval až do roku 1998, teda 6.rokov, keď odovzdal rozbehnuté dielo do rúk Františka Kapusňáka SDB. Potom sa stal duchovným v Kongregácii milosrdných sestier sv. Vincenta v Bošanoch.
 
Posledné mesiace života strávil v materskom dome slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova-Verbistov v Nitre na Kalvárii. Juraj Vojenčiak zomrel 15. októbra 2001, v deň keď si spolu s ďalšími jubilantmi pripomenul svoje 80. narodeniny.
 
 

Zdroj: verbisti.sk ,knihy dominikánov, Lux communication, foto: dve vlastní archív, iné foto internet verbisti.

Spracoval článok: Andrej Palovič
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.