Choď na obsah Choď na menu

Obciansky priestupok?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Mozeme povazovat odmietnutie podat svate prijimanie veriacemu, lebo si klakol 

za urazku na cti a za vysmech veriaceho?

Mozeme to povazovat za obciansky priestupok?

 

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dokedy budu veriaci vystaveni urazkam zo strany knazov alebo ich spolupracovnikov- kostolnikov, ministrantov ?

Mozeme povazovat slova knaza, ktori tvrdi, ze feministky chcu byt viac ako muzi za urazku na cti pre zeny, ktore bojuju za prava zien? Alebo za vysmech tychto zien? 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Česť je tiež ľahké zameniť za dôstojnosť. Ale spájam česť s tým, že niečo robím nezištne, alebo že robím niečo pre vyšší účel, napríklad pre svoju vlasť.

Ale napríklad aj rytieri bojovali, aby nestratili česť, teda keď niekto niekoho urazil a urazený nereagoval, bola mu porušená česť.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie su povinni veriaci a knazi v kostoloch zachovavat pravidla obcianskeho spolunazivania?

Je dovolene, aby sa knaz v spovedelnici spraval drzo a  neslusne ? 

Je mozne, aby preto, ze veriaci sa opat po tyzdni rozhodol vyspovedat sa, knaz odmietne ho vyspovedat s " radou", aby si na buduce zaplatil spovednika?

Je dovolene, aby knaz sluzil svatu omsu v takom vysokom a nedostojnom tempe vyslovovania modlitieb, ze reklama na farmaceuticke vyrobky je pomalsia ako jeho modlitba pri obetnom stole?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Česť je morálny vzťah indivídua k sebe samému opierajúci sa o diferencované hodnotenie ľudí v závislosti od spoločenského postavenia.

 

Čest je lidskou vlastností, Jedná se o určitý stupeň morálky, dobré jméno, mluví se i o vážnosti, popřípadě hodnověrnosti. Čest si člověk musí získávat a udržovat. Musí plnit své úkoly, dostát závazkům, obětovat svůj prospěch pro druhé, chovat se žádoucím způsobem.
Přesná definice pojmu neexistuje, původně se jednalo o ocenění od druhých lidí, souvisela s poctami a postavením. Postupně se stala individuální vlastností člověka, který si váží sebe sama.

Čest (od slovesa ctíti) je vlastnost bytosti (entity, která používá přirozenou inteligenci), nejčastěji člověka, již lze charakterizovat jako morální kredit, vážnost, hodnověrnost nebo dobré jméno. Čest lze vyjádřit jako potenciál k získání důvěry nebo projevu úcty; se zvyšující se ctí tato pravděpodobnost roste. Čest je budována a udržována příkladným plněním závazků, vzdáváním se vlastních požitků nebo jejich vystavení riziku v nějaký prospěch jiného, pracovním nasazením, obecně takovým chováním, které je objektivně vnímáno jako žádoucí pro celou společnost. Pokles nebo ztrátu cti lze naopak očekávat od podvodu, zrady nebo zbabělosti.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------